top of page

Tarcza antykryzysowa – zmiany dotyczące galerii handlowych

Przyjęta w ramach tarczy antykryzysowej nowelizacja specustawy koronawirusowej wprowadziła także szereg regulacji dotyczących galerii handlowych.


Obecnie obowiązują związane z wprowadzeniem stanu epidemii ograniczenia w prowadzeniu działalności dotyczące najemców lokali w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 (z pewnymi tylko wyjątkami dotyczącymi np. sklepów spożywczych, aptek, pralni czy restauracji w zakresie usług na dowóz). Ograniczenia te doprowadziły do niemal całkowitego zaprzestania działalności przez sklepy w galeriach handlowych, co zagroziło płynności w zapłacie czynszu. Obie strony stosunku najmu znalazły się zatem w problematycznej sytuacji.


Ustawa o tarczy antykryzysowej przewiduje rozwiązanie, zgodnie z którym w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności wzajemne zobowiązania stron umowy najmu (dzierżawy lub innej podobnej) wygasają. Następnie, w okresie trzech miesięcy od dnia zniesienia zakazu najemca może złożyć wynajmującemu ofertę przedłużenia obowiązywania umowy na dotychczasowych warunkach o okres obowiązywania zakazu przedłużony o sześć miesięcy. Jeżeli oferta taka nie zostanie złożona, umowa będzie uważana za niewygaszoną czasowo (a więc wynikające z niej obowiązki będzie się uważać za wiążące strony także przez czas obowiązywania zakazu prowadzenia działalności).


Ustawa nie odpowiada jednoznacznie na wątpliwości dotyczące ponoszenia stałych kosztów eksploatacyjnych oraz przechowywania przez najemców towarów na czas „zawieszenia umowy”. W tym zakresie wydaje się więc, że wymagane będzie odrębne porozumienie się stron.


Nowelizacja przewiduje także dwa istotne rozwiązania dla branży handlowej:

  • możliwość zaopatrywania sklepów w niedziele (oprócz świątecznych) w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu; Ustawodawca nie zdecydował się przy tym na zniesienie zakazu handlu w niedzielę;

  • przesunięcie wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej na 1 stycznia 2021 r. (podatek ten miał obowiązywać już od 1 lipca 2020 r.).


 

Zespół Kubas Kos Gałkowski cały czas monitoruje regulacje i zalecenia wydawane przez organy rządowe i na bieżąco opracowuje konkretne rozwiązania prawne. Pozostajemy w gotowości, aby udzielić wsparcia i odpowiedzi na wszelkie pojawiające się pytania. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z COVID-19 oraz wpływem pandemii na Państwa działalność, jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, abstrakcyjny i ogólny, nie stanowi opinii prawnej lub porady ani nie może być traktowany jako świadczenie pomocy prawnej w jakiejkolwiek formie. Materiały zawarte w niniejszym artykule nie mogą stanowić podstawy jakiejkolwiek odpowiedzialności Kancelarii lub autora artykułu w stosunku do osób trzecich. Kancelaria "Kubas Kos Gałkowski – Adwokaci sp. p". sp. k. może udzielić porady prawnej lub sporządzić opinię wyłącznie i dopiero po zapoznaniu się ze stanem faktycznym konkretnej sprawy. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji lub pomocy prawnej skontaktuj się z naszym prawnikiem.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page